I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Fundacja pod nazwa EGO, zwana dalej Fundacją, ustanowiona aktem notarialnym w kancelarii notarialnej Haliny Cieślik w Suwałkach, przy ul. Noniewicza 49, przed notariuszem Haliną Cieślik za numerem repertorium A Nr 826/2012 z dnia 05.06.2012, działa na podstawie Ustawy o fundacjach z 6 kwietnia 1984 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 ze zm.) i ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2003 r. Nr 96 poz. 873 ze zm.) oraz niniejszego Statutu.
§ 2
Fundacja posiada osobowość prawną.
§ 3
Czas trwania Fundacji jest nieokreślony.
§ 4
Siedzibą Fundacji jest miasto Suwałki.
§ 5
Właściwym ministrem jest Minister właściwy do spraw polityki społecznej.
§ 6
- Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
§ 7
- Fundacja może tworzyć oddziały, akademie, poradnie, zakłady, ośrodki, filie, itp. Jednostki, a także przystępować do spółek, fundacji i stowarzyszeń.
- Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego.
- Działalność statutowa Fundacji może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług diagnostycznych, psychologicznych, terapeutycznych, opiekuńczych, prawnych, szkoleniowych, edukacyjnych, promocyjnych, społecznych i pomocniczych a także w zakresie działalności badawczo – rozwojowej, wydawniczej i komercyjnej, służącej realizacji celów statutowych.
- Fundacja nie działa w celu osiągnięcia zysku; osiągany dochód przeznaczać będzie na realizację celów statutowych.
§ 8
Fundacja może ustanowić odznaki, medale honorowe, nagrody i wyróżnienia i przyznawać je osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.
II. CELE I ZASADY DZIAŁANIA
§ 9
Fundacja została powołana do realizacji celów w zakresie:
- ochrony zdrowia,
- rozwoju oświaty i wychowania,
- kultury i sztuki,
- opieki i pomocy społecznej,
- wspierania działalności instytucji i organizacji o ważnym znaczeniu społecznym,
- tworzenie i wsparcie podmiotów ekonomii społecznej.
§ 10
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- Wyrównywanie szans osób i grup słabszych, w tym osób ze środowisk patologicznych, zaniedbanych społecznie i kulturowo, głównie poprzez działania diagnostyczne, poradnictwo psychologiczne i prawne, psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne, edukacyjne, wyrównawcze, opiekuńcze itp.
- Działania w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspomagania edukacji i wychowania, rehabilitacji zawodowej i społecznej w szczególności wobec osób dotkniętych bądź zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Działania na rzecz readaptacji społecznej i zawodowej skazanych oraz sprawców przestępstw.
- Działania na rzecz ofiar przestępstw.
- Działania na rzecz wsparcia dziecka i rodziny.
- Działania profilaktyczne w zakresie przeciwdziałania patologiom społecznym oraz wspierające ideę konstruktywnego życia społecznego
- Działania na rzecz osób dotkniętych lub zagrożonych bezrobociem.
- Działania informacyjne, badawcze, wydawnicze lub edukacyjne służące zdobywaniu i upowszechnianiu wiedzy na temat zjawisk społecznych.
- Działania o charakterze szkoleniowym, w szczególności dla tworzenia nowych kadr oraz podwyższania kompetencji kadr pracujących w obszarze przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, pomocy społecznej, oświaty i wychowania i readaptacji społecznej.
- Rzecznictwo interesów grup marginalizowanych społecznie.
- Współpracę z władzami samorządowymi i rządowymi oraz organizacjami pozarządowymi w zakresie wymienionym w celach Fundacji.
- Inicjowanie i pozyskiwanie pomocy finansowej i rzeczowej z przeznaczeniem na realizacje celów statutowych Fundacji.
§ 11
Fundacja realizuje cele statutowe także poprzez członkostwo w organizacjach zrzeszających organizacje polskie i zagraniczne, o celach statutowych zbieżnych lub tożsamych z celem Fundacji.
§ 12
- Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych prowadzących działalność zbieżną z jej celami.
- Działalność gospodarcza Fundacji może być również realizowana poprzez uczestnictwo w spółkach prawa cywilnego i handlowego, w tym w spółkach z udziałem podmiotów zagranicznych – na zasadach określonych w stosownych przepisach.
III. MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI
§ 13
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie pieniężnej 1600 zł. (słownie: jeden tysiąc sześćset złotych), wymieniony w akcie notarialnym jej ustanowienia oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku jej działania.
§ 14
Zabrania się:
- Udzielania pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku członków jej organów lub pracowników oraz osób z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej osobami bliskimi.
- Przekazywania majątku Fundacji na rzecz jej członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
- Wykorzystywania majątku Fundacji na rzecz jej członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba ze to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji.
- Zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organów lub pracownicy Fundacji oraz ich osoby bliskie
§ 15
Dochody Fundacji mogą pochodzić w szczególności z:
- darowizn, spadków i zapisów,
- nawiązek i świadczeń pieniężnych przewidzianych przez prawo karne,
- subwencji osób prawnych,
- dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
- dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego,
- dochodów z działalności gospodarczej Fundacji,
- innych wpływów.
§ 16
- Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizacje celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkodawców lub donatorów.
- Darczyńca, przekazując Fundacji środki majątkowe, może zastrzec, że środki te mają być przeznaczone na określony rodzaj działalności Fundacji. Zarząd Fundacji może nie przyjąć tego warunku. W takim wypadku Fundacja zwraca darczyńcy przekazane przez niego środki. Jeżeli przekazaniu środków nie towarzyszy określenie celu ich wykorzystania, Fundacja może przeznaczyć je na dowolny cel statutowy
- W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia jej Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
IV. ORGANY I SPOSÓB ZORGANIZOWANIA
§ 17
Organami Fundacji są:
- Rada Fundacji,
- Zarząd Fundacji.
§ 18
Do Zarządu Fundacji lub do Rady Fundacji mogą powoływani być Fundatorzy, z zastrzeżeniem § 19 pkt 6 i § 24 pkt 5.
§ 19
- Rada Fundacji jest organem nadzorczym i kontrolnym Fundacji.
- Rada Fundacji składa się z dwóch do trzech osób powoływanych przez Fundatorów na pięcioletnią kadencję.
- Członkowie Rady Fundacji mogą być powoływani na kolejne kadencje.
- Członkostwo w Radzie Fundacji ustaje w przypadku pisemnej rezygnacji z członkostwa lub śmierci członka Rady.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach odwołanie członka Rady Fundacji i przez to pozbawienie go członkostwa w Radzie Fundacji, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej jednogłośnie przez pozostałych członków Rady Fundacji lub Fundatorów. Fundatorzy nie mogą być w ten sposób pozbawieni członkostwa w Radzie Fundacji.
- Nie można łączyć członkostwa w Radzie Fundacji z pełnieniem funkcji w Zarządzie Fundacji.
- Członek Rady Fundacji nie może pozostawać w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa członkami Zarządu.
- Rada Fundacji wybiera ze swego grona Przewodniczącego, który kieruje pracami Rady Fundacji, reprezentuje ja na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy posiedzeniom.
§ 20
- Rada Fundacji zbiera się co najmniej raz w roku.
- Radę Fundacji zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu lub Fundatorów, zgłoszony na piśmie.
- Rada Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał zwykłą większością głosów, w razie równej liczby głosów decyduje glos Przewodniczącego.
§ 21
Do zadań Rady Fundacji należy w szczególności:
- ocena pracy Zarządu Fundacji, przyjmowanie corocznych sprawozdań lub bilansu i udzielanie członkom Zarządu Fundacji absolutorium.
- kontrolowanie bieżącej działalności Zarządu Fundacji.
- nadzór nad działalnością Fundacji.
§ 22
Rada Fundacji w celu wykonania swych zadań jest uprawniona do:
- żądania od Zarządu Fundacji przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji.
- dokonywania rewizji majątku oraz kontroli finansowej Fundacji.
§ 23
Członkowie Rady Fundacji nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tych organów, w tym kosztów podróży.
§ 24
- Zarząd Fundacji składa się z dwóch osób powoływanych na pięcioletnią kadencję.
- Członków Zarządu Fundacji powołuje Rada Fundacji.
- Zarząd Fundacji może wybrać ze swojego grona prezesa i wiceprezesa.
- Członkowie Zarządu Fundacji mogą być powoływani na kolejne kadencje.
- Nie można łączyć pełnienia funkcji członka Zarządu Fundacji z członkostwem w Radzie Fundacji
- Zarząd Fundacji w całości lub jej poszczególni członkowie mogą być odwołani przez Rade Fundacji, przed upływem kadencji.
- Odwołanie Zarządu Fundacji w całości lub członka Zarządu Fundacji następuje w razie:
- złożenia rezygnacji,
- choroby, ułomności lub utraty sił powodujących trwała niezdolność do sprawowania funkcji,
- nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu Fundacji,
- zaistnienia innej uzasadnionej przyczyny.
§ 25
Zarząd Fundacji kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
§ 26
Do zadań Zarządu Fundacji należy w szczególności:
- Uchwalanie rocznych lub wieloletnich planów działania Fundacji oraz planów finansowych.
- Kierowanie bieżąca działalnością Fundacji, odpowiadanie za realizacje jej celów statutowych oraz wyniki działalności finansowo-gospodarczej.
- Sporządzanie sprawozdań z działalności Fundacji.
- Uchwalanie regulaminów.
- Sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji.
- Przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji.
- Występowanie z wnioskami i wyrażanie zgody w sprawie zmian Statutu Fundacji, połączenia z inną organizacją pozarządową oraz likwidacji Fundacji.
§ 27
Zarząd Fundacji podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, w razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa.
§ 28
Posiedzenia Zarządu Fundacji odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż dwa razy w roku.
§ 29
Zarząd Fundacji może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębniona sfera spraw należących do zadań Fundacji.
§ 30
Zarząd Fundacji zobowiązany jest przedkładać każdego roku sprawozdanie roczne z działalności Fundacji.
V. SPOSÓB REPREZENTACJI
§ 31
Oświadczenie woli w imieniu Fundacji składa Prezes Fundacji jednoosobowo lub inny członek Zarządu Fundacji jednoosobowo.
VI. DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA FUNDACJI
§ 32
Dla realizacji celów Fundacji, może ona prowadzić działalność gospodarczą samodzielnie bądź we współdziałaniu z innymi podmiotami w kraju i za granicą, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
VII. ZMIANA STATUTU
§ 33
- Zmiany Statutu dokonuje Zarząd Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały lub Fundatorzy.
- Zmiana Statutu może dotyczyć celów Fundacji.
VIII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 34
- Dla efektywnego urzeczywistnienia swoich celów Fundacja może połączyć się z inną organizacją pozarządową.
- Decyzje o połączeniu podejmuje Zarząd Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały lub Fundatorzy.
§ 35
- Fundacja może ulec likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana lub wobec wyczerpania się środków finansowych i majątku.
- Decyzje o likwidacji Fundacji podejmują Fundatorzy lub Zarząd Fundacji w drodze jednomyślnej uchwały.
- W razie likwidacji Fundacji funkcje likwidatora pełni osoba wyznaczona przez Fundatorów.
Środki finansowe pozostałe po likwidacji, likwidator przekaże innej organizacji pozarządowej realizującej cele podobne do zawartych w niniejszym Statucie.